BölgeManşetlerÜlkeden

Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında Engelli yurttaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, gerektiğini dile getiren Başkan İbaş; Engelli olmak bir kusur değildir. dedi.

Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayınladığı mesaj şöyle:

Engelli insanların normal bir hayat sürmesi ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulması ile mümkündür. Engelli insanlarımıza karşı toplumsal duyarlılığı en yüksek noktalara yükseltmek ve onların yaşama tutunmalarını sağlamak en önemli görevimiz olmalıdır. Engelli vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Demokratik, çağdaş, sosyal bir devlet olmanın en önemli unsurlarından biri de, engelli insanlarımızın ekonomik-sosyal-kültürel sorunlarının çözülmesi ve engellilerin üreterek toplumsal yaşama kazandırılmasıdır” dedi.

Başkan İbaş, “ Engelli yurttaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Bunun bilinciyle eğitimden sağlığa, iş yaşamından, kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe kadar çok ciddi ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Bu sorunlar sadece engelli vatandaşlarımızın değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bu sorunları çözmek için toplumun her kademesinin ortaklaşa çalışması gerekmektedir. Engelli olmak bir kusur değildir. Engelli yurttaşlarımız için korumacı değil, onlara fırsat eşitliğini tanıyan bir düşünce ve uygulama içinde olmamız gerekmektedir, hepimizin birer engelli adayı olduğunu hatırlatarak bu konudaki bilinç ve hassasiyetin daha da artması dileklerimle bütün engelli dostlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum ’’dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu