ManşetlerSağlık

8 çocuk, 8 yaşanmış hikaye, 8 travma / Bu kitabın geliri Koruncuk Vakfı’na bağıslandı

“Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları: Tüm Renklerini Kaybetmiş Gökkuşağı Hikâyeleri” yayımlandı

Dr. Psikolog Deniz Aktan’ın editörlüğünü yaptığı aralarında uzman psikologların da bulunduğu sekiz kişilik bir ekiple birlikte kaleme alınan “Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları: Tüm Renklerini Kaybetmiş Gökkuşağı Hikâyeleri” adlı kitap, yaşadıkları travmalarla hayatlarının renklerini kaybetmiş 8 çocuğun öyküsünü anlatıyor. 8 ayrı hikâyeden oluşan kitap, çocukluk çağında maruz kalınan travmaya erken müdahale edilirse iyileşme sürecinin hızlanacağına dikkat çekiliyor. Nobel yayınevi tarafından yayımlanan ve 9 Kasım da okuyucuları ile buluşan kitabın tüm geliri Koruncuk (Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı) Vakfı’na bağışlanacak.

 

Yetişkinlik döneminde sahip olunan her bir özellik çocukluk dönemine dayanıyor. İyi, kötü, mutlu, mutsuz, sevinçli, öfkeli her an bugün, “ben kimim” sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkıyor. Dr. Psikolog Deniz Aktan’ın editörlüğünü yaptığı ve sekiz yazarla birlikte kaleme aldığı “Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları: Tüm Renklerini Kaybetmiş Gökkuşağı Hikayeleri” adlı kitapta, yaşadıkları travmalarla hayatlarının renklerini kaybetmiş 8 çocuğun öyküsü anlatılıyor. 8 ayrı hikayeden oluşan kitapta çocukluk çağında maruz kalınan travmaya erken müdahale edilirse iyileşme sürecinin hızlanacağına dikkat çekiliyor. Nobel yayınevi tarafından yayımlanan ve 9 Kasım da okuyucuları ile buluşan “Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları: Tüm Renklerini Kaybetmiş Gökkuşağı Hikayeleri”, yayınevinin web sitesi başta olmak üzere birçok kitabevinin de web sitesi ve mağazalarında satışa sunuluyor.

Hayatın tüm his ve renklerini barındıran kitap

Yazarlığa eğitimci kimliği ile birlikte başlayan Dr. Psikolog Deniz Aktan, “Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları: Tüm Renklerini Kaybetmiş Gökkuşağı Hikayeleri” için aralarında Uzm. Psikolog Alagün Belce Bahşi’nin de bulunduğu 8 kişilik bir ekiple çalıştığını belirtiyor. Aktan, kitabını şöyle anlatıyor; “Bu kitapta yaşadıkları travmalarla hayatlarının renklerini kaybetmiş 8 çocuğun öyküsünü anlatıyoruz. Bu sekiz çocuğun travmalarına sebep olanlar ise ebeveynleri, yakınları ya da akranları… Bazıları ise dünyanın insanlara kitlesel olarak sunduğu savaş gibi kötü şartlar yüzünden travma yaşayan çocuklar… Şiddet, istismar, kayıp, taciz, ölüm, savaş gibi bir sürü travmatik anıyla karşılaşacağınız bu kitap, bazı okuyucuları derinden yakalayacak ve belki ağır bir his ile saracak. Bazı kısımlarda ise okurların kendilerini eleştireceği noktalar olacak. Hikayeler bazen mutluluk bazen de gözyaşı ile tamamlanacak. Yani okurlar bu kitapla hayatın tüm hisleri ve renkleri ile karşılaşacak.”

Doğru yerde ve doğru zamanda insana dokunmak

“Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları: Tüm Renklerini Kaybetmiş Gökkuşağı Hikayeleri” kitabı, vakaları anlatırken tedavi sürecine dair ipuçları içermesiyle de dikkat çekiyor. Okuyucu hem vakaların travmalarına tanıklık ediyor hem de iyileşme süreçlerini onlarla birlikte keşfediyor. Dr. Psikolog Deniz Aktan, kitabın benzer travmaları olanların hangi psikoterapi tekniğine daha yakın olduklarına dair fikir edinebilecekleri bir yol arkadaşı olmasının yanı sıra öğrenciler için hangi alanda uzmanlaşmak istediklerini anlayacakları bir kaynak olarak görülebileceğini belirtiyor. Aktan, “Bu kitapla insana dokunmak ve en önemlisi de bu kitabın geliriyle çocuklara dokunmak istedik. O yüzden elde edilen tüm geliri Koruncuk (Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı) Vakfı’na bağışladık. Yani kitabı alan herkes bir yandan da ihtiyacı olan bir çocuğun geleceğine katkı sunmuş olacak.” diyor.

Dr. Psikolog Deniz Aktan kimdir?

Lisans eğitimini Okan Üniversitesinde Çift Anadal öğrencisi olarak Almanca Mütercim Tercümanlık ve Psikoloji Bölümlerinde tamamlayan Dr. Psikolog Deniz Aktan, lisans eğitiminin bir yıllık bölümünü Almanya’da Johannes Gutenberg Üniversitesinde İngilizce-Almanca dersler alarak bitirdi. Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Cambridge’de Anglia Ruskin Üniversitesinde Klinik Çocuk Psikolojisi programında uzmanlık eğitimi aldı. Türkiye’ye döndükten sonra ise İstanbul Üniversitesi Klinik Sağlık Psikolojisi Doktora Programında çocuk ergen odaklı uygulama ve tez projeleriyle eğitimini tamamlayarak, 2017 yılı itibariyle Doktor Psikolog unvanına sahip oldu.

Uzmanlık eğitimi sonrasında Okan Üniversitesi SHMYO Çocuk Gelişimi Programında Öğretim Görevlisi olarak Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı üzerine dersler verdi. 2013-2018 yılları arasında aynı programdaki görevine Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölüm Başkanı olarak devam etti. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yıllarında Çocuk Gelişimi Yüksek Lisans Program Başkanlığı da yaparak Çocuk Ruh Sağlığı ve Psikolojisi üzerine Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi gibi çeşitli fakültelerde eğitimci olarak rol aldı. Tüm bu görevleri sırasında çeşitli hastane ve kliniklerde de bireysel terapilerle danışanlarına destek oldu. 2016 yılından itibaren Işık Üniversitesi Çocuk Ergen Odaklı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı bünyesinde misafir öğretim üyesi olarak dersler verirken, 2018-2019 Eğitim öğretim yılı itibariyle Işık Üniversitesi Çocuk Ergen Odaklı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programında Dr. Öğretim Üyesi olarak göreve başladı. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Türkiye’de ilk defa Işık Üniversitesi bünyesinde kurulan Çocuk Ergen Odaklı Klinik Psikoloji Doktora Programı açılmasına destek verdi. Halen Işık Üniversitesi kadrosunda Dr. Öğretim Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

“Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları; Tüm Renklerini Kaybetmiş Gökkuşağı Hikâyeleri” kitabının editörlüğünü de üstlenen Dr. Psikolog Deniz Aktan, “Sağlık Psikolojisi Alan Uygulamaları: Kronik Hastalıklar” başlıklı kitapta da bölüm yazarlığı yaparak çalışmalarını sürdürüyor. Aktan’ın “Okul Öncesi Eğitimde Yaratıcılık ve Geliştirilmesi” adlı bir kitabı daha bulunuyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu