BölgeEğitimManşetler

URGENÇ; Rektörlük Görevi Bütün Üniversite Çalışanlarının Oy Kullanacağı Demokratik Seçimlerle Belirlenmelidir.

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç; Rektörlük görevinin siyasi tartışmaların gölgesinden kurtarılmasını ilkeler üzerinden yapılan seçimlerle bütün üniversite çalışanlarının iradesini ortaya koyacağı demokratik seçimlerle belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Urgenç yaptığı açıklamada; Rektör atama tartışmalarını, isimler üzerinden yürüterek siyasi polemiklere hizmet etmenin ötesinde, ilkeler üzerinden değerlendirerek üniversitelerimizin ve ülkemizin ihtiyacını ortaya koymak en doğrusu olacaktır.

Türk Eğitim-Sen olarak, yıllardır demokratik katılımı savunuyoruz. Rektör atamaları, bütün üniversite çalışanlarının iradesini ortaya koyacak seçimler marifetiyle gerçekleştirilmelidir.

Demokrasi kültürünün gelişmesi ve yerleşmesi yolunda toplumumuza lokomotif görevini ifa edecek olan üniversitelerimizi gereksiz tartışmalarla yormamalıyız.

21. yüzyılın Türkiye’sine ve ülkemizin gözbebeği üniversitelerimize bu durum hiç yakışmamaktadır.

Üniversitelerimizin potansiyeli ve akademisyenlerimizin motivasyonu, Türk bilim hayatının gelişmesi ve hem ülkemize hem de insanlığa hizmet vizyonuna odaklanmalıdır. ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu