BölgeEğitimManşetler

Urgenç; Atatürk’e Söz Verdik

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç; Öğrenci andı konusunda hukuki mücadelelerinin sonuna kadar devam edeceğini belirterek andımız konusunda ant içtik ve Atatürk’e söz verdik. Sonsuza kadar “Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” diyerek kararlılıklarını açıkladı.

Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen’in başlatmış olduğu yargı süreci üzerine Danıştay 8. Dairesi 2018/2319 sayılı kararıyla, MEB’in, okullarımızda öğrencilerimize her sabah törenle Öğrenci Andı’nın okutulması uygulamasını yürürlükten kaldıran İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişikliği iptal etmişti. Bu iptal kararının çok önemli olduğunu, böyle bir milli metnin okullarda yeniden okutulacak olmasının eğitim camiasını memnun edeceğini söylemiştik.

Ancak iptal kararının ardından davanın diğer tarafı olan MEB, iptal istemiyle İDDK’ya temyize gitmişti. İdari Dava Daireleri Kurulunun, Öğrenci Andıyla ilgili daha önce verdiği olumlu kararların gerekçelerini de göz önünde bulundurarak, Danıştay 8. Dairesinin hukuki kararını onamasını beklerken; henüz davanın sahibi olarak sendikamıza bir bildirim gelmemiş olmasına rağmen, İDDK’nın, 8. Daire’nin kararını bozduğu haberleri basına yansıdı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, sendikamıza tebliğ yapıldığı ve gerekçeli karar elimize ulaştığında kapsamlı değerlendirmemizi Türk Eğitim Sen Genel Merkezi ve tüm şubelerinin kamuoyu ile paylaşacağını söyleyerek, Danıştay nezdinde kararın düzeltilmesi için girişimde bulunacaklarını, aksi bir durumda ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak hukuki süreci sonuna kadar sürdüreceklerini bildirdi.

Urgenç; sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Ancak, basına yansıyan iptal haberi doğru ise şu hususun bilinmesini istiyoruz:

1-Türk Eğitim-Sen, Danıştay 8. Dairenin verdiği ve hukuki geçerliliği olan kararın korunması amacıyla öncelikle Danıştay nezdinde karar düzeltilmesi için girişimde bulunacak, aksi bir durumda ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak hukuki süreci sonuna kadar sürdürecektir.

2-Ayrıca şundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Türkiye sevdalısı öğretmenler, Öğrenci Andı’nın ihtiva ettiği anlayış ve değerlerin, geleceğimizin mimarı öğrencilerimize kazandırılmasının teminatıdır.”

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu