ManşetlerÜrgüp Haberleri

Türkiye’nin en lezzetli ve en ateşli festivali Ürgüp’te başladı

49. Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu ve Balon Festivali başladı. Türkiye’nin en lezzetli ve en ateşli festivali olan; “49. Ürgüp uluslararası Bağ Bozumu ve Balon Festivali” bugün start verdi.

Festival, Şölen alanında kurulan festival köyünde Ürgüp’ün köylerinin stantları, folklör ve animasyon gösterileri, Uluslar arası resim sergisi, yemek ikramları, yarışmalar ve üzüm ikramları ile dolu dolu şekilde start aldı. Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk ev sahipliğinde düzenlenen festival açılışına Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Nevşehir Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın ve çok sayıda il ve ilçe protokolü ile Ürgüplü vatandaşlar katıldı. Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk; “Ülkemizin en köklü festivallerinden olan Ürgüp Bağ Bozumu ve Balon Festivalimizin 49. yaşını kutluyoruz. Bu vesileyle toprağı gökyüzüyle buluşturacağımız festivalimizin açılışını birbirinden kıymetli misafirlerimizin katılımı ile gerçekleştiriyoruz.” dedi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç; “Bu güzel festivalde emeği geçen Ürgüp Belediye Başkanımız, kıymetli kardeşim Mehmet Aktürk ve kıymetli ekibine teşekkür ediyorum. Kapadokya Destinasyonu bizler için çok önemli. Şehirlerimize gelen yerli ve yabancı turistler buralardaki güzellikleri keşfediyor. Bu sayede güzel şehirlerimiz daha da gelişiyor, tanınıyor. Şen Olasın Nevşehir, Şen Olasın Ürgüp Gülümseyen gözlerle gülümseyen yüz Urgup Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Festival Köyü’nün açılışını gerçekleştirerek 49. Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Üzüm ve Balon Festivali”ne katıldık.” dedi. Vali İnci Sezer Becel’de, “49. Ürgüp Bağ Bozumu ve Balon Festivali’nin açılış törenine katılarak festivalin Ürgüp ve Kapadokya turizmi için önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Ve Emeği geçenleri tebrik etti.” Ürgüp Belediyesi tarafından düzenlenen 49. Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu ve Balon festivali çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Ürgüp’ün tarihi ve kültürel değerlerinin turizm değerlerinin en güzel şekilde katılımcılara sergileneceği Uluslar arası festivale; Gürcistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna ve Rusya’dan misafirler katılıyor. Akşam bölümü 18:30’da başlayacak festival korteji ile Ürgüp’ün turistik ve kültürel değerleriyle Damsa Çayı etrafındaki festival alanına hareket edilecek.

BAĞCILIK ve BALON AYNI FESTİVALDE

Ürgüp ve köylerinde bağcılığın 5 bin yıllık geçmişe dayandığını belirten Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, “Uluslar arası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali yarım asırdır, Ürgüp üzümünün pekmezden köftüre ve daha birçok farklı ürüne uzanan yolculuğuna şahitlik ediyor. Türkiye ve dünyadan çok sayıda turisti ağırlayacağımız festivalde; eğlenceli yarışmalar, ünlü isimlerin yer aldığı konserler, yarışma ve folklor gösterileri gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek.” Dedi. Bölge turizmi için önemli bir yeri olan sıcak hava balonlarının da festivalin her aşamasında yer alacağını belirten Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, bu yıl festivali balonların görsel şöleniyle birlikte gerçekleştireceklerini söyledi.

500 KİŞİYE ÜCRETSİZ BALON UÇUŞU

Festival kapsamında bu yıl 500 kişiye ücretsiz balon uçuşu hediye edeceklerini de ifade eden Aktürk, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ne ve Kapadokya Üniversitesi’ne bağlı Ürgüp’teki okullara bu yıl kayıt olan 50’şer Öğrenciye balon uçuşu hediye edeceklerini kaydetti.

ÜCRETSİZ HALK KONSERLERİ ve IŞIKLI BALON GÖSTERİLERİ

Festivalde 10 Eylül akşamında Gencer Savaş orkestrası ve Niran Ünsal, 11 Eylül’de de Elif Buse Doğan ve Buray balon gösterileri eşliğinde sahne alacak. 12 Eylül’de Turasan bağlarında bağ bozumu yapılarak festival tamamlanacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu