ManşetlerResmi İlan

T.C.ÜRGÜP İCRA DAİRESİ 2013/608 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.ÜRGÜP
İCRA DAİRESİ

2013/608 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO’LU TAŞINMAZIN ÖZELLİKLERİ: Nevşehir İl, Ürgüp İlçe, 5916 Parsel, ORTAHİSAR Mahalle/Köy, Köyiçi Mevkii, Mevkii, Ev ve arsası Nolu Bağımsız Bölüm Değerleme konusu taşınmazın üzerinde, bağımsız giriş kapısı bulunan 2 adet yapının bitişik nizamda yapıldığı görülmüştür. 1. Yapı; doğu cephede bulunan yapı, yöresel sarı taş kaplamalı yığma kagir olarak inşa edilmiş olup, 2 katlıdır. Binada çatı yoktur. Isınma sistemi sobalıdır. Yapının giriş katı depo, üst katı konut olarak kullanılmaktadır. Deponun zemini doğal kaya, duvarlar briket, tavan örtüsü betonarme tabliyedir. Üst kat konut olarak yapılmış olup, 1 adet antre, 1 adet mutfak, 3 adet oda, 1 adet banyo ve 1 adet wc den ibarettir. Islak mekanlarda ve antrede zemin kalebodur-fayans kaplı olup, diğer mekanlar beton şaptır. Islak mekanlarda duvarlar kısmi kalebodur-fayans kaplama, diğer mekanlarda beton sıva olup, badana boyadır. Konutta giriş kapısı ve pencerelere ahşap doğrama şeklindedir. 2. Yapı; taşınmazın batı cephesini oluşturan kısım olup, bu yapı biriket yığma kagir olarak inşa edilmiş olup, zemin+2 kattır. Bu yapıda çatı yoktur. Isınma sistemi sobalıdır. Bu yapının giriş katında 1 adet antre zemini beton şap, 1 adet kaya oyma odunluk, bu odunluktan girilen 1 adet kaya oyma depo, adet kaya oyma oda mevcuttur. Antreden çıkılan ara katta 1 adet oda, 1 adet kısmen kaya oyma kısmen kemer örtülü mutfak, 1 adet banyo-wc, merdivenle çıkılan üst katta ise 1 adet antre 2 adet oda, 1 banyo ve açık teras bölümleri bulunmaktadır. Pencere doğramaları pvc plastik doğrama, kapılar ise ahşap doğramadır. Söz konusu taşınmaz üzerindeki yapıların toplam kullanım alanı 400,00 m²dir.
Adresi Ortahisar Kasabası, Eski Mahalle, Selimbey Caddesi No:32 Ürgüp / NEVŞEHİR
Kıymeti 318.000,00 TL Yüzölçümü 184 m2 KDV Oranı %18
İmar Durumu İmar planında ticaret+konut alanında kalmakta olduğu ve yapılaşma şartlarının B(Bitişik Nizam), 3 kat inşaat müsaadeli olduğu anlaşılmaktadır.
1. Satış Günü 05/01/2022 günü 14:00 – 14:05 arası
2. Satış Günü 02/02/2022 günü 14:00 – 14:05 arası
Satış Yeri : Ürgüp Belediyesi, Turgut Özal Kültür Merkezi – Mezat Salonu
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2013/608 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.03/11/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu