BölgeEğitimManşetler

TES Başkanı Urgenç; Biliyormusunuz?

TES Başkanı Urgenç; Öğrencileri Sınavla Seçilen Okullara Öğretmen ve Yönetici Atama Kriterini Biliyor Musunuz?

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç Proje Okulları, Nitelikli Liseler, Protokol okulları diye belirtilen okullara öğretmen ve yönetici seçimlerindeki yanlışlığı ortaya koyan bir açıklama ile sisteme ve sistemin yanlış uygulayıcılarına veryansın etti. Bu okullara öğretmen ve yöneticiler nasıl seçiliyor. Biliyor musunuz sorusunu sordu.

Tes. Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç ‘in açıklamaları şu şekildedir.

Şu an LGS sınavı bitti.

Bu bir sıralama sınavı, bu sınav sonucuna göre sıralamada üst sıralarda olan çocuklarımız; Fen Liselerine, Sosyal Bilimler Liselerine, Proje okulları denilen Anadolu Liselerine kayıt olma hakkı elde edecekler.

Öğrencileri sınavla seçilen bu okullara atanan yönetici ve öğretmenler ise herhangi bir sınava tabi olmadan sadece “eş, dost, akraba, sendika, vakıf dernek…” gibi kriterlere dayandırılarak seçildiğini biliyor musunuz?

Hatta Mahkemelerin verdiği kararın bile yok sayılıp sadece bu kriterler ile atandığını biliyor musunuz?

Bazı STK’ların vakıfların, derneklerin bu okulları toplanma alanı ilan ettiğini biliyor musunuz?

Bu okullara kul hakkı yiyerek atananların sosyal medya hesaplarında her gün “ahlak, din, adalet, edep, terbiye, yardımlaşma…” gibi değerler dersi! verdiğini biliyor musunuz?

Bu okullara yazılı sınavla atama biçimi MEB tarafından hala uygulamaya konulamadığına göre geçmişte yaşananlardan hiç ders çıkartılmadığı apaçık ortadır.

MEB yazılı sınavla atamayı yönetmeliğe koymak istediğini belirtmişti. Bu iş başarılamadığına göre Meb’i kim yönetiyor. Yoksa Paralel yapıların yerini yuvarlak ve çemberimsi yapılar mı dolduruyor? Öğrencileri sınavla seçilen okullara öğretmen ve yönetici atama kriterini biliyor musunuz?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu