BölgeManşetler

NEVÜ’de 11.11’de 3 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu

NEVÜ’de 11.11’de 3 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkı ve himayeleriyle Türkiye genelinde ilan edilen “Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında 11.11’de saat 11:11’de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de, 3 bin fidan geleceğe nefes olması ümidiyle toprakla buluşturuldu.

Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı ve yeşil alanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla ülke genelinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkı ve himayeleriyle düzenlenen “Gelece Nefes Ağaçlandırma Projesi” kapsamında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de fidan dikim etkinliği düzenlendi.

Nevşehir Valiliği koordinesinde Nevşehir Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Damat İbrahim Paşa Yerleşkesinde düzenlenen etkinliğe; Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Cumhuriyet Başsavcısı A. Kürşat Şahin, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, protokol üyeleri, üniversitenin akademik ve idari personeli, merkezde bulunan bazı okulların yöneticileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

11 Kasım 2020’de saat 11:11’de Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak başlatılan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Nevşehir Orman İşletme Müdürü Ersoy Torun’un konuşmalarıyla başladı. Torun konuşmasında ülke genelinde ve Nevşehir’de ağaçlandırma yönelik yürütülen çalışmalar dâhilinde bugüne kadar dikilen ağaç ve kazandırılan orman alanlarına değindi.

Rektör Aktekin: Nevşehir’e Yakışır Daha Yeşil Bir Kampüse Kavuşacağız

Ağaç dikme etkinliğinin açılışında konuşan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ağaçlandırmaya büyük önem verdiklerini belirterek üniversitenin Nevşehir’e yakışır daha yeşil bir kampüse sahip olması için çalıştıklarını söyledi.

Rektör Aktekin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ve katkılarıyla bildiğiniz üzere 2019 yılında alınan bir kararla 11 Kasım’ın “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak kutlanması uygun görüldü. Bu amaç doğrultusunda bu sene ikincisini bugün sizlerin de katılımlarınızla kampüsümüzde 3 bin fidanı toprakla buluşturarak gerçekleştireceğiz.

Üniversitemizin kampüsü gördüğünüz üzere oldukça geniş bir arazi yapısına sahip ve ağaçlandırmaya da üniversite olarak çok önem veriyoruz. Üniversitemiz şu ana kadar 60 hektar alanda Kayseri Bölge Orman ve Nevşehir Orman İşletme Müdürlüğümüzün katkılarıyla ağaçlandırma çalışmaları yaptık. Yine Orman Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde inşallah üniversitemiz kampüsünde 210 hektar alana 210 bin ağaç dikeceğiz. Şu anda bunun için proje çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam ediyor olup,  inşallah önümüzdeki senelerde üniversite olarak Nevşehir’e yakışır daha yeşil bir kampüse kavuşacağız. Bu vesileyle bu güzel etkinliğin koordinasyonunu gerçekleştiren başta sayın Valimiz olmak üzere sayın Belediye Başkanımıza, etkinliği organize eden Kayseri Bölge Müdürlüğü ve Nevşehir İl Orman İşletme Müdürlüğüne, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve yine üniversitemiz yerleşkesinde gerekli hazırlıkları yaparak emek veren Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımızla birlikte emeği geçen herkes ile birlikte siz tüm katılımcılara bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Başkan Arı: Bizim Milli ve Manevi Kodlarımızda Ağaç Var

Nevşehir Belediyesi olarak şehirde her vefat eden, doğan ve okula başlayanlar için bir fidan diktiklerini söyleyen Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, bundan sonra da daha yeşil bir Nevşehir için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

Başkan Arı konuşmasının devamında “ Geleceğe nefis kampanyasının Nevşehir ayağında bugün bir aradayız. 2019 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın yayınlamış olduğu kararname neticesinde 11 Kasım “Geleceğe Nefes” kampanyası artık geleneksel hale getirildi.

Bizim hem milli kodlarımızda hem de manevi kodlarımızda ağaçlandırma ve yeşillendirme var. Manevi olarak Peygamberimiz (s.a.v) efendimiz “Kıyametin koptuğunu görseniz ve elinizde bir fidan olsa, o fidanı dikiniz” buluşturun buyuruyor.

Şehrimiz maalesef orman açısından kısır bir bölge. Biz iklim şartları ve coğrafi şartların arkasına sığınırsak hiçbir şeyi başaramadığımız gibi, ormanlaşmada da yoğunlaşmayı başaramayız. Biz belediye olarak bu şehirde yaşan her insan başına bir fidan dikeceğiz demiştik ve şükürler olsun yarısına yaklaştık. Farkındalığı artırabilmek amacıyla da her vefat eden insanımız, her doğan ve yeni okula başlayan yavrularımız için de bir fidan dikiyoruz. Yani her şeyi bahane ederek fidan dikiyoruz ve dikmeye de devam edeceğiz. Çünkü bu şehrin ormanlık alanını genişletmemiz lazım. Rektör hocamızın da ifade ettiği gibi üniversitemizin 210 bin fidanla buluşması ayrıca bu şehrimiz için önemli bir katkı olacaktır. Orman İl Müdürlüğümüzün, Valiliğimizin, diğer kurum ve kuruluşlarımızın katkıları ve işbirliklerimizle bu şehri orman açısından daha da zenginleştireceğimize inancım tamdır” dedi.

Vali Becel: Geleceğimizi ve Doğamızı Korumak İçin Ağaç Dikiyoruz

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ise, “Böyle güzel ve anlamla bir günde birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün “Milli Ağaçlandırma Günü” sebebiyle ilimizde 5 ayrı noktada ağaçlandırma faaliyeti gerçekleştireceğiz. İlk defa 2019 yılında “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak 11 Kasım belirlendi. 11.11 tarihi olarak 1 milyon fidanın toprakla buluşturulması hedeflendi ve 13 milyon ağaç toprakla buluşturuldu. Bu sene ikincisini düzenliyoruz. Geleceğimizi, doğamızı korumak için ağaç dikiyoruz. Yine geleceğimizi kurtaracak olan öğrencilerimizin yetişeceği üniversitemizde bu faaliyeti düzenlemek günün anlamına biraz daha önem katıyor.

Nevşehir maalesef özellikle İç Anadolu bölgesinin iklim ve hava şartlarından dolayı arzu ettiğimiz ölçüde yeşilden nasibini alamamıştır. Biz bütün dairelerimizin koordinasyonuyla bir ağaçlandırma seferberliği başlattık ve bütün kurumların işbirliğinde bunu tamamlar isek Nevşehir daha yeşil olacak. Üniversitemizin de böyle geniş bir alanda 210 bin ağacı toprakla buluşturmaya yönelik çalışması da son derece önemli. 

Bizler her sene ağaçlandırma faaliyetlerini farklı mecralarda gerçekleştirdik. Fakat maalesef diktiğimiz kadar ağacın tutmadığını, yeşillenmediğini ve büyümediğini görüyoruz. O nedenle yapılacak dikim faaliyetlerinin profesyonel olarak planlanması, yaşaması için tedbirlerin alınması son derece önemli. Kültürümüzde, inancımızda ve insanın fıtratında yeşilin olduğu yerde yaşamak vardır. Hepimizin isteği ve gönlünden geçen bu. Ama bu ortama kavuşabilmek çok ciddi çaba sarf etmemiz gerekiyor. Kuruyan ağaçların yenilenmesi, olmayan yerlere ağaçların dikilmesi son derece önemli.

14-15 senesine göre bugün çok daha yeşil bir Nevşehir görüyoruz. Demek ki coğrafya ve iklim buna ne kadar müsaade etmese bile insan emeği olduğunda, hedef ve çaba olduğunda sonuçlar olumlu olabiliyor. Onun içinde bizim hedefimiz ve amacımız daha yeşil bir Nevşehir oluşturmak.  2020 yılı içerisinde hedeflediğimiz ağaç dikimine inşallah Aralık sonunda ulaşmış olacağız. Ama 2021 yılı için umut ediyorum ki, hepimiz için ve Nevşehir için çok farklı bir yıl olacak”” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı ve Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin “Lider Çocuk Tarım Kampına” katılan öğrencilere katılım belgelerini taktim ettiği program, öğrencilerin günün anlam ve önemine dair okudukları şiir ve düzenledikleri çeşitli etkinliklerle devam etti.

3 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu

Etkinlik sonunda protokol üyeleri, katılımcılar ve öğrenciler hep birlikte 3 bin fidanı toprakla buluşturarak can suyu verdi.

Ayrıca Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin ve protokol üyeleri ağaçlandırma alanında “Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında oluşturulan “Kardeşlik Ormanı”na minik öğrenciler ile birlikte fidan dikti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu